fbpx
Трендски вести
Дел А Главна вест на насловната страница

ЈАВНА ПОЛИТИКА: Помогнете ни да ги разбереме пацифичкиот северозападен лосос и правата од договорот

од Тони Шик, Јавно радиодифузија во Орегон] Пред скоро 170 години, американската влада започна да потпишува договори со домородните племиња во северозападниот дел на Пацификот, кои собраа милиони хектари земја за нови доселеници. Во замена за нивните потписи, стотици племиња ги задржаа правата за критични природни ресурси, вклучувајќи свежа вода и лосос. Но…

ЈАВНА ПОЛИТИКА: Ја тепаше постојано. Семејниот суд се обиде да му даде заедничко старателство над нивните деца.

од Меган О'Матц] ПроПублика е непрофитна редакција која истражува злоупотреби на власта. Пријавете се за Испраќања, билтен што ги истакнува грешките низ целата земја, за да ги добивате нашите приказни во вашето сандаче секоја недела. Ennенифер Мостон беше бремена околу седум месеци кога, како што рече, нејзиниот сопруг ја фати за раце, ја зеде ...

ЈАВНА ПОЛИТИКА: Момче отиде на ЕР со мочуриште од СОВИД. Чекаше со часови. Потоа пукна неговиот додаток.

ПроПублика е непрофитна редакција која истражува злоупотреби на власта. Пријавете се за да ги добиете нашите најголеми приказни веднаш штом ќе бидат објавени. Она што прво го погоди Натаниел Осборн кога тој и неговата сопруга го однесоа својот син, Сет, во собата за итни случаи летово беше колку беше преполна чекалната за среда во 1 часот…

злосторство: -тексас-свадба-планер-осуден-на-ковид-19-измама-шема

КРИМИНАЛ: Планер за венчавки во Тексас осуден на шема за измама COVID-19

Еден човек од Тексас беше осуден денеска во Источниот округ во Тексас на 31 месец затвор и три години под надзор под надзор за извршување на шема за измама да добие повеќе од 3.3 милиони американски долари заеми од Програмата за заштита на плата (ЈПП), гарантирани од Администрацијата за мали бизниси (СБА) ) под помош на Коронавирус, помош и економска безбедност…

криминал: -федерален-суд-трајно-се приклучува-подготвувачи на даночни пријави-во-Луизијана

КРИМИНАЛ: Федералниот суд трајно се приклучува на подготвувачите за даночни пријави во Луизијана

Федералниот суд во Окружниот суд на САД за Источниот округ Луизијана трајно нареди двајца подготвувачи на даночни пријави од областа Newу Орлеанс да подготвуваат пријави за другите и да поседуваат, работат или даваат франшиза на секој бизнис за подготовка на даночни пријави во иднина. Судот стандардно донесе пресуда против Марио Александар; обвинетиот Лерои acksексон се согласи да…

криминал: -тванаесет-племиња-избираат-за-програма-подобрување-племенски-пристап-до-национални-криминал-информации-бази на податоци

КРИМИНАЛ: Дванаесет племиња избираат за програма за подобрување на племенскиот пристап до националните бази на информации за криминал

Министерството за правда избра дополнителни 12 федерално признати племиња за да учествуваат во проширувањето на Програмата за племенски пристап за национални информации за криминалот (ТАП), програма која им обезбедува на племенските влади средства за пристап, внесување и размена на податоци со националните информациски системи за криминал , вклучувајќи ги и оние што ги одржуваат ФБИ информативните служби за кривична правда (CJIS)…

злосторство: -флорида-човек-и-компанија-се изјаснуваат-виновни-за-измама-заговор-вклучуваат-додатоци во исхраната

КРИМИНАЛ: Човекот и компанијата од Флорида се изјаснија за виновни за измама во заговор што вклучува додатоци во исхраната

Маж од Флорида денеска се изјасни за виновен за неговата улога во шема за измама што вклучува дистрибуција на илегални производи лажно означени како додатоци во исхраната. Според судските документи, Ентони „eyои“ Вентрела, 43, од Бојтон Бич, им се придружил на неколку наводни соговорници во извршување измама по пошта и пошта, како и измама на американската храна и лекови…

Страна А3
простор: -бајден-грб-топ-генерал-на-повици-во-Кина-над-адут-ментална состојба

ПРОСТОР: Бајден го поддржа главниот генерал на повиците кон Кина поради менталната состојба на Трамп

Бајден поддржува врвен генерал за повиците до Кина за психичката состојба на Трамп Од Пол Хендли Вашингтон (АФП) 15 септември 2021 година Топ американскиот генерал Марк Мили ја задржа својата работа во средата, откако претседателот eо Бајден го отфрли притисокот да го отпушти поради наводни „тајни“ телефонски повици до Кина во услови на загриженост за менталната состојба на тогашниот претседател Доналд Трамп. „Јас…

простор: -uk-not-out-to-'-antagonise-the-French';-as-paris-lambasts-'stab-in-back '-ne-subs

ПРОСТОР: Обединетото Кралство не излезе да ги „антагонизира Французите“; Како што Париз Ламбаст 'прободува во грб' на суб

Велика Британија нема да ги „антагонизира Французите“; Додека Париз се „прободува со нож во грбот“ на писателите на АФП Лондон (АФП) 16 септември, 2021 година, секретарот за одбрана Бен Валас во четвртокот рече дека Велика Британија не сака „да ги антагонизира Французите“, но ја прифати нивната фрустрација поради одлуката на Австралија да се откаже од подморница се справи со Париз. Франција има…

простор: -три-животи-трансформирани-по-одлуки на Меркел

ПРОСТОР: Три животи трансформирани со одлуките на Меркел

Во своите 16 години на власт, канцеларката Ангела Меркел ја презеде водечката улога не само во одредувањето на курсот на Германија, туку и во влијанието на патот по кој тргна Европа. Еве ги приказните за тројца луѓе чии животи беа надополнети со три од најзначајните политички одлуки на Меркел: Сириецот во симболично селфи на Меркел Средбата беше…

простор: -l3harris-отвора производствена постројка-во-Индијана-за-dod-ракетна одбрана-сателити

SPACE: L3Harris отвора производствен капацитет во Индијана за ракетни одбранбени сателити DoD

од Сандра Ервин - 16 септември 2021 година Директорот на Агенцијата за развој на вселената, Дерек Турнер зборува на 16 септември 2021 година, на отворањето на новата фабрика за производство на сателити L3Harris во Форт Вејн, Индијана. Кредит: L3Harris Класифицираниот објект ќе се користи за инженерство, интеграција, тестирање и управување со програми WASHINGTON - L3Harris Technologies на 16 септември отвори…

research:-study-finds-surprising-early-copd-risks-for-us.-hispanics/latinos

ИСТРАУВАЕ: Студијата откри изненадувачки рани ризици за ХОББ за американските Хиспанци/Латиноамериканци

Newswise — Sept. 15, 2021─ A new study published online in the Annals of the American Thoracic Society provides the most exhaustive look to date at the risk factors, prevalence and population attributable risk (PAR) of developing chronic obstructive pulmonary disease (COPD) in U.S. Hispanics/Latinos under age 50.  PAR estimates the proportion of disease attributable…

research.-unh-research-shows-sibling-abuse-can-cause-mental-health-problems

RESEARCH. UNH Research Shows Sibling Abuse Can Cause Mental Health Problems

Newswise — DURHAM, N.H.— A national study from the University of New Hampshire shows children who witness the abuse of a brother or sister by a parent can be just as traumatized as those witnessing violence by a parent against another parent. Such exposure is associated with mental health issues like depression, anxiety and anger.“When…

research:-mait-cell-activation-may-play-a-role-in-fatal-outcomes-in-severe-covid-19-cases

RESEARCH: MAIT Cell Activation May Play A Role In Fatal Outcomes In Severe COVID-19 Cases

Antibodies and T cells play a critical role in protection from viral illness, however the exact role of T cell and antibody responses in SARS-CoV-2 infection is unclear. To better understand the immune abnormalities linked to critical illness and death in COVID-19 patients on ICU, researchers conducted a prospective observational study investigating the association of…

research:-miao-you-yi-liao-xi-shou-gu-ge-yan-jiu-yuan-kai-fa-ren-gong-zhi-neng-xin-suan-fa-yi-gai-jin-ke-yong-yu-ji-bing-zhi-liao-de-da-nao-ci-ji-zhuang-zhi

RESEARCH: Miao You Yi Liao Xi Shou Gu Ge Yan Jiu Yuan Kai Fa Ren Gong Zhi Neng Xin Suan Fa Yi Gai Jin Ke Yong Yu Ji Bing Zhi Liao De Da Nao Ci Ji Zhuang Zhi

明尼苏达州罗切斯特—对于数百万癫痫和运动障碍(如帕金森氏病)患者而言,大脑电刺激带来更多治疗希望。在未来,电刺激还可能惠及患有精神疾病和直接脑损伤(如中风)的患者。妙佑医疗国际(Mayo Clinic)和谷歌研究院的科学家们开发了一种新的人工智能(AI)算法,可进一步了解大脑各区域之间的直接相互作用关系,从而帮助指导刺激装置的电极放置,用以治疗大脑网络疾病。该算法或可改善癫痫、运动障碍(如帕金森氏病)以及精神疾病(如强迫症和抑郁症)患者的治疗。研究大脑网络如何相互作用是一项复杂的工作。探索大脑网络时,需在患者大脑某一区域施以短暂的电流脉冲,同时测量其他区域的电压反应。原则上基于这些数据可以推断出大脑网络结构。然而,使用现实数据完成这一推断十分困难,因为所记录到的信号极其复杂,且可进行的测量数量有限。为使这一问题可控,妙佑医疗国际的研究人员开发了一组新的模式或称视角,以简化电刺激对大脑各种影响之间的比较。由于科学文献中尚无任何数学方法的记载可用于分析人类大脑区域内输入组合是如何汇聚的,妙佑医疗旗下团队与一位国际人工智能算法专家联手开发了一种名为”基本数据谱曲线识别”的新型算法。在发表于《公共科学图书馆计算生物学》(PLOS Computational Biology)的一项研究中,一名脑肿瘤患者在切除肿瘤之前接受了脑皮层电图电极阵列放置,以定位癫痫发作并绘制大脑功能图。利用新算法,就每次电极相互作用所记录到数百到数千个时间点进行研究。妙佑医疗国际的神经外科医生、该研究的第一作者Kai Miller(医学博士、哲学博士)表示:“我们的研究结果表明,这种新型算法可以帮助我们了解哪些大脑区域之间有直接互动,这反过来又可帮助指导刺激装置的电极放置,以治疗大脑网络疾病。随着新型技术的出现,这类算法可能帮助我们更有效地治疗癫痫、运动障碍(如帕金森氏病)以及精神疾病(如强迫症和抑郁症)患者。”研究报告的共同作者、谷歌研究院大脑团队的成员Klaus-Robert Mueller哲学博士称:”对人工智能研究人员而言,神经学数据也许是迄今为止最具挑战性同时最令人振奋的建模数据。”Mueller博士是柏林工业大学(Technical University of Berlin)下属柏林学习和数据基础研究所(Berlin Institute for the Foundation of Learning and Data)的联合主任并兼任机器学习小组的主任。在该研究中,作者附上了一个可供下载的代码包,以便他人探讨该技术。妙佑医疗国际生物医学工程师和资深作者Dora Hermes哲学博士表示:“公开这份新开发代码是我们为实现研究可重复性目标所做的重要举措。”###关于妙佑医疗国际(Mayo Clinic)妙佑医疗国际是一所致力于创新并集临床实践、医学教育和科学研究为一体的非营利机构,以恻隐之心竭诚提供精湛医术和解决方案给需要治疗的每个人。请访问妙佑医疗国际新闻网,取得更多妙佑医疗国际的新闻信息。关于COVID-19的详情,包括妙佑医疗国际的冠状病毒分布图追踪工具含有的14天COVID-19趋势预报,请访问妙佑医疗国际COVID-19资源中心。

БЕЗБЕДНОСТ НА ПРОИЗВОДОТ: Gas One ги повлекува цревата за адаптер за пропан поради опасност од пожар

*). Нашата веб -страница во моментов е под одржување. Sorryал ни е за секоја непријатност предизвикана. Се извинуваме за непријатностите. Те молам врати се подоцна.

Технички производи: Amazon ar urma să îşi lanseze propriile televizoare in octombrie

Технички производи: Amazon ar urma să îşi lanseze propriile televizoare in octombrie

Амазон е прикажан на повеќе начини за пренос на ТВ, е-читање, таблети и уредни паметни домови. Ве молиме да ја преземете вашата програма за телевизија, да го контролирате и да го проверите примарниот ТВ-бренд под бренд што се произведува во СУА во октомври. Amazon vrea să lanseze produsul во octombrie pentru a prinde perioada sărbătorilor de…

Технички производи: BenQ GV30 нема можност за пренос на Android TV и аудио 2.1

Технички производи: BenQ GV30 нема можност за пренос на Android TV и аудио 2.1

Проектиралеле или не подложиме на фирмата за инфицирање на различни начини, што значи дека ќе биде прикажано во рамките на ЕУРО 2020 година, со дијагонала на мари. За време на слободата на САД, Отвореното првенство на САД, Формула 1, воспоставување калификација на чашата на светот, во 2022 година, е прогласена за возбуда. BenQ токми и лансат не…

Технички производи: JBL anunţă colecţia de toamnă de căşti: Tune 130NC, 230NC, Reflect Flow PRO + altele

Технички производи: JBL anunţă colecţia de toamnă de căşti: Tune 130NC, 230NC, Reflect Flow PRO + altele

JBL e pe val in această săptămână, или наведете 3 кутии портабилни нои, во слободни купи JBL Flip 6, dar şi o jumătate de duzină de căşti. Електронска активност до зомби, можност за играње игри, спортски копии на пентру спорт. Модел Noile го нуди JBL Tune 130 NC şi 230 NC, JBL Endurance…

Дел Д.
# Технологија
Дел Б Деловни вести
СИБЕРСКА БЕЗБЕДНОСТ - ЦИСА, Светски игри 2022 И локалните партнери спроведуваат заедничка вежба за да ги заштитат фановите и Атетите
0
Објавено на
# Бизнис
# Технологија
БИЗНИС: Purosupekushiyonga4500Mo DorunoZi Jin WoQue Bao Shi, Dang She NoQiang Li NaherusukeainsaitoJi Shu NoCheng Chang WoJia Su He
0
Објавено на
# Бизнис
# Технологија
БИЗНИС: Група НАГА АГ: Апеирон Инвестмент Груп Е Фосун Де Кристијан Ангермаер Унем Форкас Пара Импулсион Аинда Маис О Кресименто Да НАГА
0
Објавено на
# Бизнис
# Технологија
БИЗНИС: ИСГ го препозна ХАРМАН ДТС како лидер во објективот на даватели (Тм) за услуги и решенија за Интернет на нештата 2021 година
0
Објавено на
# Бизнис
# Технологија
БИЗНИС: АСЕ ја добива наградата Cisco 2021 Excellence in Technology Enablement
0
Објавено на
Претходно
Следна
СИБЕРСКА БЕЗБЕДНОСТ - ЦИСА, Светски игри 2022 И локалните партнери спроведуваат заедничка вежба за да ги заштитат фановите и Атетите
БИЗНИС: Purosupekushiyonga4500Mo DorunoZi Jin WoQue Bao Shi, Dang She NoQiang Li NaherusukeainsaitoJi Shu NoCheng Chang WoJia Su He
БИЗНИС: Група НАГА АГ: Апеирон Инвестмент Груп Е Фосун Де Кристијан Ангермаер Унем Форкас Пара Импулсион Аинда Маис О Кресименто Да НАГА
БИЗНИС: ИСГ го препозна ХАРМАН ДТС како лидер во објективот на даватели (Тм) за услуги и решенија за Интернет на нештата 2021 година
БИЗНИС: АСЕ ја добива наградата Cisco 2021 Excellence in Technology Enablement
Дел Е.
пожар: -уапсен-уапсен-за-започнување-на-хопкинс-оган-во-калпела, -калифорнија

ПОIАР: Уапсен човек за подметнување пожар во Хопкинс во Калпела, Калифорнија

Willе биде обвинет за прекршување на условниот отпуст, тешко подметнување пожар (повеќе структури), подметнување пожар во населена структура и подметнување пожар за време на вонредна состојба 3:16 часот по полноќ, 15 септември, 2021 година, Хопкинс пожар, гледајќи југоисточно од Риџвуд одделение во 3:39 часот. PDT 12 септември 2021 година. Во вторник 14 септември, Калифорнискиот оддел за шумарство и заштита од пожари (CAL FIRE)…

пожар: -уапсен-уапсен-за-започнување-на-хопкинс-оган-во-капела, -калифорнија

ПО FАР: Уапсен човек за подметнување пожар во Хопкинс во Капела, Калифорнија

Willе биде обвинет за прекршување на условниот отпуст, тешко подметнување пожар (повеќе структури), подметнување пожар во населена структура и подметнување пожар за време на вонредна состојба 3:16 часот по полноќ, 15 септември, 2021 година, Хопкинс пожар, гледајќи југоисточно од Риџвуд одделение во 3:39 часот. PDT 12 септември 2021 година. Во вторник 14 септември, Калифорнискиот оддел за шумарство и заштита од пожари (CAL FIRE)…

оган: -ажурирање-на-северна-калифорниска-дикси-оган

ПОIАР: Ажурирање на Дикси пожарот во Северна Калифорнија

Пожарот изгоре 960,470 хектари 2:22 часот по полноќ, 14 септември 2021 година Карта на Дикси пожар 14 септември 2021 година Дикси пожарот што започна во вторникот, 13 јули, сега изгоре 960,470 хектари. Се појавува минимална активност на пожар, но со одредено зголемување на видливиот чад, бидејќи времето продолжува да станува потопло и посува. Управувањето со инцидентот…

пожар:-knp-complex-of-пожари-расте, -crosses-road-198-in-sequoia-np

ПОIАР: Расте комплексот пожари на КНП, преминува автопат 198 во Секуоја Н.П.

Персоналот на паркот е загрижен за заканите што пожарите ги претставуваат за шуми со џиновски дрвја секвоја 10:56 часот наутро, попладне, 14 септември 2021 година KNP Комплекс на пожари 3-Д карта, гледајќи североисточно. Црвените линии се периметар мапиран од авион со фиксни крила во 8:33 часот, 13 септември 2021 година. Црвените точки претставуваат топлина откриена од сателитите…

Дел Г.
# Игри
игри
GAMES: Legend Of The Kestrel Lancers Expansion доаѓа на механика Warrior 5: Mercenaries на 23 септември
0
Објавено на
# Игри
игри
ИГРИ: Подгответе се да копате длабоко со преживеаниот Марс: подолу и подалеку
0
Објавено на
# Игри
игри
ИГРАЕ: Сезоната 16 е „Следната голема точка на вриење“ за пристапот на содржината на Судбината 2
0
Објавено на
# Игри
игри
ИГРАЕ: Ажурирање на Destiny 2 3.3.0.2 Patch Notes: Radiant Dance Machines And Wormgod Caress се вратија
0
Објавено на
# Игри
игри
ИГРАЕ: Мртвите клетки сега се полесни, благодарение на новото ажурирање
0
Објавено на
Претходно
Следна
GAMES: Legend Of The Kestrel Lancers Expansion доаѓа на механика Warrior 5: Mercenaries на 23 септември
ИГРИ: Подгответе се да копате длабоко со преживеаниот Марс: подолу и подалеку
ИГРАЕ: Сезоната 16 е „Следната голема точка на вриење“ за пристапот на содржината на Судбината 2
ИГРАЕ: Ажурирање на Destiny 2 3.3.0.2 Patch Notes: Radiant Dance Machines And Wormgod Caress се вратија
ИГРАЕ: Мртвите клетки сега се полесни, благодарение на новото ажурирање
ЗДРАВЈЕ: Додека смртта на опиоиди се искачува, започнуваат човечки испитувања за вакцина

ЗДРАВЈЕ: Додека смртта на опиоиди се искачува, започнуваат човечки испитувања за вакцина

15 септември 2021 година-Смртните случаи на предозирање поврзани со опиоиди во Соединетите држави експлодираа на проценето рекордно ниво од 69,031 луѓе во 2020 година, надминувајќи ги 49,860 смртни случаи регистрирани во 2019 година, според новиот извештај од ЦДЦ. Поголемиот дел од овие смртни случаи беа предизвикани од синтетички опиоиди како фентанил. Претседателот о Бајден вети дека…

ЗДРАВЈЕ: Како „Месото“ од растително потекло може да ви помогне и да ја зачувате животната средина

ЗДРАВЈЕ: Како „Месото“ од растително потекло може да ви помогне и да ја зачувате животната средина

15 септември 2021 година-Експлозијата на пазарот за храна со растителна основа многу застапници се надева дека изобилството на нови производи ќе биде дел од прехранбената револуција која има за цел да го подобри нашето здравје и да ја спаси нашата планета. Освен ако не живеете под карпа или сте биле ставени во карантин поради пандемијата, може да имате…

ЗДРАВЈЕ: Имањето братучед или баба со рак на дебелото црево го зголемува ризикот

ЗДРАВЈЕ: Имањето братучед или баба со рак на дебелото црево го зголемува ризикот

Од Стивен Рајнберг Репортер за здравствоВЕДИНИ, 15 септември 2021 година (HealthDay News) - Ризикот од рак на дебелото црево се јавува кај семејствата и не треба да ве загрижува само родителот или братот или братот или браќата и сестрите. Ако имате роднина од втор или трет степен кој имал рак на дебелото црево во рана возраст, вашите шанси да ја имате оваа болест значително…

ЗДРАВЈЕ: СЗО: Африка ќе добие 30% од потребните вакцини за СОВИД до февруари

ЗДРАВЈЕ: СЗО: Африка ќе добие 30% од потребните вакцини за СОВИД до февруари

Од Кара Мурез HealthDay Reporter СРЕДА, 15 септември 2021 година (News HealthDay News)-Во Африка, само 4% од луѓето се целосно вакцинирани против СОВИД-19. Лидерите некогаш се надеваа дека 60% од луѓето што живеат на континентот ќе бидат вакцинирани оваа година. Ова изгледа малку веројатно. Светската здравствена организација (СЗО) и нејзините партнери рекоа дека се надеваат…

Дел I

Здравствената заштита Симпсон ги прави најдобрите места за работа во списокот КТ 2021 година

Simpson Healthcare 13 август 2021 година, 13:46 ET OLD LYME, Conn., 13 август 2021 година / PRNewswire / - Simpson Healthcare, во својата 23 -та година обезбедува маркетинг на брендови и

Инференција за конференција за заработка на второто тримесечје Повик во понеделник, 2 август

HOUSTON– (БИЗНИС WИР) –Insperity, Inc. (NYSE: NSP), водечки снабдувач на решенија за човечки ресурси и деловни перформанси за најдобрите американски бизниси, ќе ги објави своите приходи во вториот квартал

Prytek: QAssure Technologies und prooV ™ Inc гебен Zusammenschluss нема

СИНГАПУР и ЛОНДОН– (БИЗНИС IИВЕР) - Јас сум Ајнкланг за стратегија и технологија за управување и управување со услуги и услуги, софтвер за тестирање на Берих, софтвер за тестирање. Dazu erfolgt die Fusion

Bright Horizons Family Solutions го објавува датумот на второто тримесечје 2021 Објавување на заработка и конференциски повик

NEWУТОН, Маса .– (БИЗНИС ВИР) - Брајт Хоризонт Семејство Решенија ® (SEујорк: БФАМ) ќе ги објави резултатите за кварталот што заврши на 30 јуни 2021 година во среда, 4 август 2021 година, откако

Дел К.
# Бизнис
Дел Б Деловни вести
БИЗНИС: „Се додека си мој“ од Кендра Ерика носи освежувачки пресврт на ЕДМ
Објавено на
# Кујна
храна
БЕЗБЕДНОСТ НА ХРАНА: Набавка и трговија со акции за одгледување живина обвинети за глобалното ширење на салмонела ентеритидис
0
Објавено на
# Кујна
храна
БЕЗБЕДНОСТ НА ХРАНА: Обединетото Кралство ги одложи контролите за контрола на увозот на храна во ЕУ
0
Објавено на
# Кујна
храна
БЕЗБЕДНОСТ НА ХРАНАТА: Две нови случаи на салмонела се додадени во тековната истрага
0
Објавено на
# Кујна
храна
БЕЗБЕДНОСТ НА ХРАНА: Повик за магдонос од компанија од Охајо е инициран поради резултатите од тестирањето на E.coli
0
Објавено на
Претходно
Следна
БИЗНИС: „Се додека си мој“ од Кендра Ерика носи освежувачки пресврт на ЕДМ
БЕЗБЕДНОСТ НА ХРАНА: Набавка и трговија со акции за одгледување живина обвинети за глобалното ширење на салмонела ентеритидис
БЕЗБЕДНОСТ НА ХРАНА: Обединетото Кралство ги одложи контролите за контрола на увозот на храна во ЕУ
БЕЗБЕДНОСТ НА ХРАНАТА: Две нови случаи на салмонела се додадени во тековната истрага
БЕЗБЕДНОСТ НА ХРАНА: Повик за магдонос од компанија од Охајо е инициран поради резултатите од тестирањето на E.coli

Меѓународната непрофитна организација Unbound исплаќа 2 милијарди долари помош за деца и старешини за надминување на сиромаштијата

Неограничените спонзорства им помогнаа на речиси 1 милион лица во земјите во развој од основањето на Unbound пред 40 години Неограничените спонзорства им помогнаа на речиси 1 милион лица

30 аптеки кои учествуваат во Националната програма за превенција на дијабетес на ЦДЦ, со NCPA, ADCES, OmniSYS поддршка

Александрија, Ва., 16 август 2021 година (GLOBE NEWSWIRE) - Фармацевтската асоцијација на националната заедница, во соработка со Здружението на специјалисти за грижа и образование на дијабетес и

30 аптеки кои учествуваат во Националната програма за превенција на дијабетес на ЦДЦ, со NCPA, ADCES, OmniSYS поддршка

Александрија, Ва., 16 август 2021 година (GLOBE NEWSWIRE) - Фармацевтската асоцијација на националната заедница, во соработка со Здружението на специјалисти за грижа и образование на дијабетес и

Бањите со овоштарник прославете го денот на rsубителите на книги со најдобрите 5 книги што треба да се прочитаат во бањата

Донкастер, Обединетото Кралство, 13 август 2021 година (GLOBE NEWSWIRE) - Британскиот бренд за бањи Orchard Bathrooms го слави Денот на rsубителите на книги (9 -ти август) со именување на своите 5 најдобри книги до

Дел Н.

Зошто Ворен Бафет е модел за неговите врсници милијардери

Извршниот директор Ворен Бафет беше опкружен со печат и фанови кога пристигна на годишното собрание на акционери на Беркшир Хатавеј во 2019 година во Омаха, Небраска, во мај 2019 година.

Зошто Кубанците излегоа на улица: одговорија 3 прашања за економската криза во Куба

Протестите на 11 јули во Куба беа без преседан. АП Фото/Рамон Еспиноза Илјадници Кубанци излегоа на улиците низ островот околу средината на јули 2021 година во

Кредитниот рејтинг ги казнува посиромашните земји за инвестирање повеќе во здравствена заштита за време на пандемијата

Мароко сакаше да троши повеќе за здравствена заштита. Како резултат на тоа, нејзиниот кредитен рејтинг беше намален. АП Фото/Абделхалил Бунхар Економско закрепнување од пандемијата COVID-19

Дел О.

Опасност на две тркала: Смртните случаи на велосипедисти во Германија растат

Од Даниел Вебстер, dWeb.News Најновите податоци ќе бидат загрижени за германските велосипедисти. Привремените податоци од Федералниот завод за статистика покажуваат дека смртни случаи на патиштата

Како да уживате во летното сонце без да ве отежне

ФЕЈРФАКС, Василва (деловен кабел) - Летото официјално започна, а семејствата одат во друштво на отворено за да уживаат во топлото време. Hotешкото летно сонце не е единственото

Државните паркови во Флорида усвојуваат нова платформа за резервации и продажни места фокусирана на подобрено искуство на посетителите

Државните паркови во Флорида лансираа моќна и интуитивна нова платформа за онлајн резервации дизајнирана да го подобри корисничкото искуство. Државата ги избра американските eDirect и

Дел Р.

За стравот и странците: историја на ксенофобија - извадок

Во последниве години, невозможно беше да се игнорира оживувањето на ксенофобијата. Прашања како европската мигрантска катастрофа и кризата преку границата

Дел С.
ufc-sports: -pannie-kianzad-is-done-lurking-in-the-dark

УФЦ СПОРТ: Пани Кианзад е готов, демне во мракот

Рангиран Бантам тест изгледа да ја одржува импресивната победничка серија жива против Ракел Пенингтон во сабота на UFC Fight Night: Смит против Спан Прочитајте ја целата статија овде

ufc-sports: -erin-blanchfield-не е-само-среќен-да-биде-овде

УФЦ СПОРТ: Ерин Бланшфилд не е среќен што е овде

Дебитантот на УФЦ Ерин Бланчфилд има големи очекувања за себе и сака да даде изјава на УФЦ фајт ноќ: Смит против Спан Прочитајте ја целата статија овде

НФЛ СПОРТ: Недела 2 Избирачки натпревари од НФЛ: Вашингтон ги минува џиновите; Орли соборија 49ers - NFLig

НФЛ СПОРТ: Недела 2 Избирачки натпревари од НФЛ: Вашингтон ги минува џиновите; Орли соборија 49ers - NFLig

Објавено: 16 септември 2021 година во 12: 21 часот Грег Розентал отиде со 9-7 директно и против ширењето на изборите за НФЛ Недела 1. Како ќе помине во втората недела? Неговите избори се подолу. Линиите подолу обезбедени од Цезар се актуелни од пладне ЕТ во четврток, 2 септември, освен ако не е поинаку наведено подолу.…

БИЗНИС: Milrem Robotics и MSI-Defence Systems Limited presentan las capacidades de los C-UAV cineticos no tripulados

LONDRES– (BUSINESS WIRE) –MSI-Defence Systems Limited (MSI-DSL), el desarrollador de sistemas submarinos y de armas de vanguardia, y Milrem Robotics, el desarrollador de sistemas autónomos y robóticos líder en Europa, han presentid juntos las los C-UAV cinéticos no tripulados de alta movilidad en DSEI 2021. Користете ги los vehículos terrestres no tripulados (UGV) THeMIS de Milrem…

БИЗНИС: Л3 Хари именува пет соиграчи на НАТО за системско решение за предупредување и контрола на воздухот

МЕЛБУРН, ФЛАРСКА - (БИЗНИС ВАЈР) –L3Харис технологии (NYSE: LHX) ги објави своите пет членови на тимот да конкурираат за програмата за надзор и контрола на иднината на Алијансата (AFSC), дизајнирана да му помогне на НАТО да го замени својот систем за предупредување и контрола во воздухот до 2035 година Тимот развива опции за „системски системи“ за способности за надзор и контрола во сите домени за AFSC програмата на НАТО. Овие опции…

БИЗНИС: На C3 AI му е доделен договор од Агенцијата за ракетна одбрана за моделирање и симулирање

РЕДВУД СИТИ, Калифорнија .– (БИЗНИС ВАЈР) - Агенцијата за противракетна одбрана (МДА) додели Договор за производство на други трансакции (ОТ) на C3 AI (NYSE: AI) од Редвуд Сити, Калифорнија за да помогне во развојните иницијативи за претпријатие АИ низ агенцијата На C3 AI претходно беше конкурентно избран за доделување на прототип OT за да ја покаже способноста на C3 AI Suite да развие…

Дел W
мислење: -суди-блокови-biden-од-продолжува-'нехумано'-Трамп-политика-да-депортира-семејства

МИСЛЕЕ: Судијата го блокираше Бајден да не продолжи со „нехуманата“ политика на Трамп за депортирање семејства

Во голема победа за барателите на азил и застапниците за човекови права, федералниот судија во четвртокот нареди администрацијата на претседателот Joо Бајден да стави крај на политиката од ерата на Трамп за користење на пандемијата „Ковид-19“ за да се оправда брзата депортација на семејствата мигранти. “Овој судски налог повторно ја потврдува нашата гордост што сме нација за засолниште, како што имаше намера Конгресот. “ - Сесилија Ванг, АКЛУТ администрацијата на Трамп…

мислење: -400+-економисти-прес-конгрес-на-трајно-проширување-дете-данок-кредит

МИСЛЕЕ: 400+ Економисти прес -конгрес за трајно проширување на кредитот за данок на деца

Група од над 400 економисти во средата испратија писмо до лидерите на Конгресот, повикувајќи да се заокружи проширениот кредит за данок на деца, повикувајќи се на „потенцијални огромни непосредни и долгорочни придобивки за децата и нивните семејства“. пандемијата, го прошири кредитот за данок на деца (CTC), првпат донесена во текот на две децении…

мислење: -us-should-use-бегалци-преселување-слотови-сега

МИСЛЕЕ: САД треба да користат слотови за преселување на бегалци сега

Претседателот на Соединетите држави, eо Бајден, ја наследи програмата за преселување на бегалци во доживотна поддршка, откако администрацијата на поранешниот претседател Доналд Трамп ја десеткуваше. Бајден вети дека ќе ја реанимира програмата и го зголеми плафонот за прием на бегалци на 62,500 за оваа фискална година, која завршува на 30 септември, наспроти ниската граница од 15,000, утврдена од…

мислење: -biden-admin.-тужено-за-давање-на-масло-малтретирање-'загрозено'-поларни мечки

МИСЛЕЕ: Администратор на Бајден. Тужена за дозволување на големата нафта да ги вознемирува поларните мечки

Коалицијата на конзерваторски групи ја тужеше администрацијата на Бајден во четвртокот поради неодамнешното правило на Министерството за внатрешни работи на САД, дозволувајќи им на компаниите за фосилни горива да ги вознемируваат поларните мечки и моржови додека пребаруваат и дупчат нафта и гас во јужното Море Бофор. во Арктикот на Алјаска го попречува опстанокот на јужниот…

Дел Y

Надеж за злоупотреба на супстанции во ЛГБТК заедницата

Во споредба со општата популација, членовите на ЛГБТК заедницата имаат поголема веројатност да користат алкохол и дрога, имаат повисоки стапки на злоупотреба на супстанции, а не

Првата своја патека им нуди на младите возрасни брзо, бесплатна можност да постигнат високо-побарувачка работа, кредити на колеџот што може да се редат

„Ние мора да создадеме структурирани, достапни мостови за матурантите за да постигнат економски просперитет. Ова е критично сега повеќе од кога и да е, бидејќи почнуваме да

„Епл“ го лансира „Денес“ во „Епл креативни студија“ за да им обезбеди можности на младите креативци

Започнувајќи прво во Лос Анџелес и Пекинг, учесниците ќе добијат практично искуство и менторство од реномирани уметници, непрофитни партнери во заедницата и Apple LOS ANGELES Apple денес

Дел З.
Дел Z Zest Arts Забавни вести
Забава: Jackек Харлоу, Озуна, Tainy To Perform in The VMAs
0
Објавено на
Дел Z Zest Arts Забавни вести
Забава: Кание Вест следи 23 песни од „Донда“ на Билборд Хот 100, со две во Топ 10
0
Објавено на
Дел Z Zest Arts Забавни вести
Забава: Како Зед ја претвори пандемиската досада во голема соработка со неговата омилена видео игра
0
Објавено на
Дел Z Zest Arts Забавни вести
Забава: Рау Алехандро и Тато Јенки се наместени за ноќно програмирање на Латино -музичката недела 2021 година
0
Објавено на
Дел Z Zest Arts Забавни вести
Забава: „Остани“ на Дете ЛАРОИ и Justастин Бибер продолжува да владее со глобалната табела, „Путер“ на БТС
0
Објавено на
Претходно
Следна
Забава: Jackек Харлоу, Озуна, Tainy To Perform in The VMAs
Забава: Кание Вест следи 23 песни од „Донда“ на Билборд Хот 100, со две во Топ 10
Забава: Како Зед ја претвори пандемиската досада во голема соработка со неговата омилена видео игра
Забава: Рау Алехандро и Тато Јенки се наместени за ноќно програмирање на Латино -музичката недела 2021 година
Забава: „Остани“ на Дете ЛАРОИ и Justастин Бибер продолжува да владее со глобалната табела, „Путер“ на БТС
danielwebsterwordsfromwebster10 1024x677 1

Издавач

Поранешниот издавач на локални весници го претвори Интернет каубојот

Создавач на решенија

Излегува со решение за решавање на големи проблеми во технолошката индустрија # GoPongo

автор

Сака да оживува сложени проблеми со едноставни разбирливи зборови