fbpx
Seksioni A Faqja e parë Lajmet kryesore

POLITIKA PUBLIKE: Na ndihmoni të kuptojmë salmonin veriperëndimor të Paqësorit dhe të Drejtat e Traktatit

nga Tony Schick, Transmetimi Publik në Oregon] Gati 170 vjet më parë, qeveria amerikane filloi të nënshkruante traktate me fiset autoktone në veriperëndim të Paqësorit që grumbulluan miliona hektarë tokë për kolonët e rinj. Në këmbim të nënshkrimeve të tyre, qindra fise ruajtën të drejtat për burimet natyrore kritike, përfshirë ujin e freskët dhe salmonin. Por…

POLITIKA PUBLIKE: Ai e rrahu atë në mënyrë të përsëritur. Gjykata Familjare u përpoq t'i jepte atij kujdestari të përbashkët të fëmijëve të tyre.

nga Megan O'Matz] ProPublica është një redaksi jofitimprurëse që heton abuzimet me pushtetin. Regjistrohuni në Dispatches, një gazetë që vë në pah keqbërjet në të gjithë vendin, për të marrë historitë tona në kutinë tuaj postare çdo javë. Jennifer Moston ishte rreth shtatë muajshe shtatzënë kur, tha ajo, burri i saj e kapi nga krahët, e mori atë…

POLITIKA PUBLIKE: Një djalë shkoi në një ER të infektuar me COVID. Ai Priste Për Orë. Pastaj Shpërthen Shtojca e Tij.

ProPublica është një redaksi jofitimprurëse që heton abuzimet me pushtetin. Regjistrohuni për të marrë historitë tona më të mëdha sapo të botohen. Ajo që goditi së pari Nathaniel Osborn kur ai dhe gruaja e tij e çuan djalin e tyre, Seth, në urgjencën e kësaj vere ishte sa e mbushur ishte dhoma e pritjes për një të Mërkurë në 1 pasdite…

krimi: -eksas-planifikues i dasmave-i dënuar-me-covid-19-skemë-mashtrimi

KRIMI: Planifikuesi i dasmave në Teksas u dënua me skemën e mashtrimit COVID-19

Një burrë nga Teksasi u dënua sot në Qarkun Lindor të Teksasit me 31 muaj burg dhe tre vjet lirim të mbikëqyrur për kryerjen e një skeme për të marrë në mënyrë mashtruese më shumë se 3.3 milion dollarë në hua të Programit të Mbrojtjes së Pagesave (PPP) të garantuara nga Administrata e Biznesit të Vogël (SBA) ) nën Ndihmën, Ndihmën dhe Sigurinë Ekonomike të Coronavirus…

krimi: -federal-gjykata-përgjithmonë-bashkohet-përgatitësit e kthimit të taksave-në-luiziana

KRIMI: Gjykata Federale bashkohet përgjithmonë me përgatitësit e kthimit të taksave në Luiziana

Një gjykatë federale në Gjykatën e Qarkut në SHBA për Rrethin Lindor të Luizianës ka urdhëruar në mënyrë të përhershme dy përgatitës të deklaratave tatimore të zonës së New Orleans nga përgatitja e kthimeve për të tjerët dhe nga zotërimi, operimi ose ekskluziviteti i çdo biznesi të përgatitjes së deklaratës tatimore në të ardhmen. Gjykata vendosi kundër Mario Aleksandrit si parazgjedhje; i pandehuri Leroi Jackson dha pëlqimin për…

krimi: -mbëdhjetë-fise-përzgjidh-për-programin-rrit-qasjen fisnore-në-kombëtare-krim-informacion-bazat e të dhënave

KRIMI: Dymbëdhjetë fise përzgjedhin për programin që rrit qasjen fisnore në bazat e të dhënave kombëtare të informacionit të krimit

Departamenti i Drejtësisë ka përzgjedhur 12 Fise të tjera federale të njohura për të marrë pjesë në zgjerimin e Programit të Aksesit Tribal për Informacionin e Krimit Kombëtar (TAP), një program që u siguron qeverive fisnore mjetet për të hyrë, futur dhe shkëmbyer të dhëna me sistemet kombëtare të informacionit të krimit , përfshirë ato të mbajtura nga Shërbimet e Informacionit të Drejtësisë Penale të FBI -së (CJIS)…

krimi: -florida-njeri-dhe-kompania-deklarohen-fajtore-për-mashtrim-konspiracion-që përfshijnë shtesa dietike

KRIMI: Njeriu dhe Kompania e Floridës shpallin fajtorë për mashtrim në konspiracion që përfshin shtesa dietike

Një burrë nga Florida u deklarua fajtor sot për rolin e tij në një skemë mashtrimi që përfshin shpërndarjen e produkteve ilegale të etiketuara në mënyrë të rreme si shtesa dietike. Sipas dokumenteve të gjykatës, Anthony "Joey" Ventrella, 43 vjeç, nga Boynton Beach, iu bashkua disa bashkë-komplotistëve të dyshuar në kryerjen e mashtrimit me postë dhe tela, si dhe mashtrimin e Ushqimit dhe Barnave të SHBA ...

Faqja A3
hapësirë: -biden-mbështet-top-gjeneral-në-thirrje-në-Kinë-mbi-atump-state-mental

SPACE: Biden mbështet gjeneralin kryesor në thirrjet drejtuar Kinës për gjendjen mendore të Trump

Biden mbështet gjeneralin e lartë në thirrjet drejtuar Kinës për gjendjen mendore të Trump Nga Paul HANDLEY Uashington (AFP) 15 shtator 2021 Gjenerali amerikan Mark Milley mbajti detyrën e tij të mërkurën pasi Presidenti Joe Biden refuzoi presionin për ta shkarkuar atë nga dyshimet për thirrje telefonike "sekrete" Kina mes shqetësimeve për gjendjen mendore të presidentit të atëhershëm Donald Trump. “Unë…

hapësirë: -uk-not-out-to-'-antagonise-the-French';-as-paris-lambasts-'stab-in-back'-on-subs

HAPACSIR: Mbretëria e Bashkuar nuk është jashtë për të 'armiqësuar francezët'; Si Paris Lambasts 'theth In Back' On Subs

Britania e Madhe nuk do të 'armiqësojë francezët'; Ndërsa Parisi po goditet me thikë në shpinë nga AFP Writers London (AFP) 16 shtator 2021, Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace të enjten tha se Britania nuk ishte jashtë "armiqësimit të francezëve", por pranoi zhgënjimin e tyre në lidhje me vendimin e Australisë për të hequr një nëndetëse merret me Parisin. Franca ka…

hapësira:-tre-jetë-të-transformuara-nga-merkel-së-vendimet

HAPACSIR: Tre jetë të transformuara nga vendimet e Merkelit

Në 16 vitet e saj në pushtet, Kancelarja Angela Merkel mori një rol udhëheqës jo vetëm në përcaktimin e kursit të Gjermanisë, por edhe në ndikimin e rrugës së ndjekur nga Evropa gjithashtu. Këtu janë historitë e tre njerëzve, jeta e të cilëve u ndryshua nga tre prej vendimeve më të rëndësishme të politikës së Merkel: Siri në selfie simbolike të Merkelit Takimi ishte…

hapësirë: -l3harris-hap-fabrikë-prodhuese-në-indiana-për-dod-raketa-mbrojtëse-satelitë

HAPACSIR: L3Harris hap objektin e prodhimit në Indiana për satelitët e mbrojtjes nga raketat DoD

nga Sandra Erwin - 16 shtator 2021 Drejtori i Agjencisë për Zhvillimin e Hapësirës Derek Tournear flet më 16 shtator 2021, në hapjen e një objekti të ri të prodhimit të satelitit L3Harris në Fort Wayne, Indiana. Kredia: L3Harris Objekti i klasifikuar do të përdoret për inxhinieri, integrim, testim dhe menaxhim programesh WASHINGTON - L3Harris Technologies më 16 shtator hapi një…

hulumtim: -studio-gjen-befasues-herët-copd-risqet-për-ne.-hispanikë/latino

KESRKIM: Studimi gjen rreziqe të habitshme të hershme të COPD për hispanikët/latinët amerikanë

Newswise - 15 shtator 2021─ Një studim i ri i botuar në internet në Annals of the American Thoracic Society ofron pamjen më shteruese deri më sot në faktorët e rrezikut, përhapjen dhe rrezikun që i atribuohet popullatës (PAR) të zhvillimit të sëmundjeve pulmonare obstruktive kronike (COPD) në hispanikët amerikanë/latinët nën moshën 50. PAR vlerëson proporcionin e sëmundjeve që i atribuohen…

hulumtim.-unh-research-shows-motra-motra-abuzim-mund-të shkaktojnë-probleme-të shëndetit mendor

KESRKIM Hulumtimi i UNH tregon se Abuzimi me vëllezërit dhe motrat mund të shkaktojë probleme të shëndetit mendor

Newswise - DURHAM, NH - Një studim kombëtar nga Universiteti i New Hampshire tregon se fëmijët që dëshmojnë abuzimin e një vëllai ose motre nga një prind mund të jenë po aq të traumatizuar sa ata që dëshmojnë dhunën nga një prind ndaj një prindi tjetër. Një ekspozim i tillë shoqërohet me çështje të shëndetit mendor si depresioni, ankthi dhe zemërimi. "Kur ...

hulumtim: -aktivizimi-qelizë-mait-mund-të luajë një rol-në-rezultate fatale-në-raste të rënda-covid-19

KESRKIM: MAIT Aktivizimi i qelizave mund të luajë një rol në rezultatet fatale në rastet e rënda të COVID-19

Antitrupat dhe qelizat T luajnë një rol kritik në mbrojtjen nga sëmundjet virale, megjithatë roli i saktë i përgjigjeve të qelizave T dhe antitrupave në infeksionin SARS-CoV-2 është i paqartë. Për të kuptuar më mirë anomalitë imune të lidhura me sëmundjen kritike dhe vdekjen në pacientët me COVID-19 në ICU, studiuesit kryen një studim vëzhgues të ardhshëm duke hetuar lidhjen e…

hulumtim: -miao-you-yi-liao-xi-shou-gu-ge-yan-jiu-juan-kai-fa-ren-gong-zhi-neng-xin-suan-fa-yi-gai-jin-ke -yong-yu-ji-bing-zhi-liao-de-da-nao-ci-ji-zhuang-zhi

KESRKIM: Miao You Yi Liao Xi Shou Gu Ge Yan Jiu Yuan Kai Fa Ren Gong Zhi Neng Xin Suan Fa Yi Gai Jin Ke Yong Yu Ji Bing Zhi Liao De Da Nao Ci Ji Zhuang Zhi

明尼苏达州罗切斯特—对于数百万癫痫和运动障碍(如帕金森氏病)患者而言,大脑电刺激带来更多治疗希望。在未来,电刺激还可能惠及患有精神疾病和直接脑损伤(如中风)的患者。妙佑医疗国际(Mayo Clinic)和谷歌研究院的科学家们开发了一种新的人工智能(AI)算法,可进一步了解大脑各区域之间的直接相互作用关系,从而帮助指导刺激装置的电极放置,用以治疗大脑网络疾病。该算法或可改善癫痫、运动障碍(如帕金森氏病)以及精神疾病(如强迫症和抑郁症)患者的治疗。研究大脑网络如何相互作用是一项复杂的工作。探索大脑网络时,需在患者大脑某一区域施以短暂的电流脉冲,同时测量其他区域的电压反应。原则上基于这些数据可以推断出大脑网络结构。然而,使用现实数据完成这一推断十分困难,因为所记录到的信号极其复杂,且可进行的测量数量有限。为使这一问题可控,妙佑医疗国际的研究人员开发了一组新的模式或称视角,以简化电刺激对大脑各种影响之间的比较。由于科学文献中尚无任何数学方法的记载可用于分析人类大脑区域内输入组合是如何汇聚的,妙佑医疗旗下团队与一位国际人工智能算法专家联手开发了一种名为”基本数据谱曲线识别”的新型算法。在发表于《公共科学图书馆计算生物学》(PLOS Computational Biology)的一项研究中,一名脑肿瘤患者在切除肿瘤之前接受了脑皮层电图电极阵列放置,以定位癫痫发作并绘制大脑功能图。利用新算法,就每次电极相互作用所记录到数百到数千个时间点进行研究。妙佑医疗国际的神经外科医生、该研究的第一作者Kai Miller(医学博士、哲学博士)表示:“我们的研究结果表明,这种新型算法可以帮助我们了解哪些大脑区域之间有直接互动,这反过来又可帮助指导刺激装置的电极放置,以治疗大脑网络疾病。随着新型技术的出现,这类算法可能帮助我们更有效地治疗癫痫、运动障碍(如帕金森氏病)以及精神疾病(如强迫症和抑郁症)患者。”研究报告的共同作者、谷歌研究院大脑团队的成员Klaus-Robert Mueller哲学博士称:”对人工智能研究人员而言,神经学数据也许是迄今为止最具挑战性同时最令人振奋的建模数据。”Mueller博士是柏林工业大学(Technical University of Berlin)下属柏林学习和数据基础研究所(Berlin Institute for the Foundation of Learning and Data)的联合主任并兼任机器学习小组的主任。在该研究中,作者附上了一个可供下载的代码包,以便他人探讨该技术。妙佑医疗国际生物医学工程师和资深作者Dora Hermes哲学博士表示:“公开这份新开发代码是我们为实现研究可重复性目标所做的重要举措。”###关于妙佑医疗国际(Mayo Clinic)妙佑医疗国际是一所致力于创新并集临床实践、医学教育和科学研究为一体的非营利机构,以恻隐之心竭诚提供精湛医术和解决方案给需要治疗的每个人。请访问妙佑医疗国际新闻网,取得更多妙佑医疗国际的新闻信息。关于COVID-19的详情,包括妙佑医疗国际的冠状病毒分布图追踪工具含有的14天COVID-19趋势预报,请访问妙佑医疗国际COVID-19资源中心。

Produkte Teknike: Amazon u urma să îşi lanseze propriile televizoare në octombrie

Produkte Teknike: Amazon u urma să îşi lanseze propriile televizoare në octombrie

Amazon ju mund të përdorni një lansarea të drejtpërdrejtë të transmetimit të televizorit, leximit elektronik, tabletave dhe pajisjeve të shtëpisë inteligjente. Ju mund të shikoni televizionin tuaj, të sursele afirmă cute arratisjen kryesore të TV-së nën markë të prodhuar në SUA në octombrie. Amazon do të shfaqet në octombrie pentru një prindër për një kohë të shkurtër në…

Produkte Teknike: BenQ GV30 nuk ju lejon të përdorni portativ për Android TV dhe audio 2.1

Produkte Teknike: BenQ GV30 nuk ju lejon të përdorni portativ për Android TV dhe audio 2.1

Proiectoarele au fost un subiect foarte fierbinte la început de vară, që do të hyjë në një kohë të caktuar në vado EURO 2020 në diagonale të mai mari. Sa më shumë që të jetë e mundur, në SHBA Open, Formula 1 është vendosur në Cupa Mondială din 2022, duke filluar nga procesi i hipotezës. BenQ ka vendosur një lansat un…

Produkte Teknike: JBL anunţă colecţia de toamnă de căşti: Tune 130NC, 230NC, Reflect Flow PRO + altele

Produkte Teknike: JBL anunţă colecţia de toamnă de căşti: Tune 130NC, 230NC, Reflect Flow PRO + altele

JBL e pe val in această săptămână, ose 3 kuti të shpejta portative, në fund të JBL Flip 6, ju jeni në gjendje të përdorni dezinfektimin e tyre. Zgjedhja e zonës së mundshme, de la căşti de gaming, la căşti pentru copii şi pentru sport. Modeli Noile përfshin JBL Tune 130 NC şi 230 NC, JBL Endurance…

Seksioni D
#Technology
Seksioni D Lajmet Teknike Botërore Dixhitale
TEKNOLOGJIA: Amazon do të paguajë shkollimin e plotë të kolegjit për punonjësit e saj të vijës së përparme amerikane si pjesë e planit Ed 1.2 miliardë dollarë
0
Postuar ne
#Technology
Seksioni B Lajmet e Biznesit
SIGURIA CYBER - CISA, Lojërat Botërore 2022 Dhe Partnerët Vendorë Kryen një Ushtrim të Përbashkët për të Mbajtur Tifozët dhe Athetes të Sigurt
0
Postuar ne
# Biznesi
#Technology
BIZNESI: Purosupekushiyonga4500Mo DorunoZi Jin WoQue Bao Shi, Dang She NoQiang Li NaherusukeainsaitoJi Shu NoCheng Chang WoJia Su He
0
Postuar ne
# Biznesi
#Technology
BIZNESI: NAGA Group AG: Apeiron Investment Group E Fosun De Christian Angermayer Unem Forcas Para Impulsionar Ainda Mais O Crescimento Da NAGA
0
Postuar ne
# Biznesi
#Technology
BIZNESI: ISG njeh HARMAN DTS si një udhëheqës në Lensin e Ofruesit (Tm) Për Raportin e Shërbimeve dhe Zgjidhjeve të Internetit të Gjërave 2021
0
Postuar ne
I mëparshëm
Tjetër
TEKNOLOGJIA: Amazon do të paguajë shkollimin e plotë të kolegjit për punonjësit e saj të vijës së përparme amerikane si pjesë e planit Ed 1.2 miliardë dollarë
SIGURIA CYBER - CISA, Lojërat Botërore 2022 Dhe Partnerët Vendorë Kryen një Ushtrim të Përbashkët për të Mbajtur Tifozët dhe Athetes të Sigurt
BIZNESI: Purosupekushiyonga4500Mo DorunoZi Jin WoQue Bao Shi, Dang She NoQiang Li NaherusukeainsaitoJi Shu NoCheng Chang WoJia Su He
BIZNESI: NAGA Group AG: Apeiron Investment Group E Fosun De Christian Angermayer Unem Forcas Para Impulsionar Ainda Mais O Crescimento Da NAGA
BIZNESI: ISG njeh HARMAN DTS si një udhëheqës në Lensin e Ofruesit (Tm) Për Raportin e Shërbimeve dhe Zgjidhjeve të Internetit të Gjërave 2021
Seksioni E
zjarri: -njeri-arrestuar-për-fillimin-e-hopkins-zjarrit-në-calpella,-California

ZJARRI: Burri u arrestua për fillimin e zjarrit Hopkins në Calpella, California

Do të akuzohet për shkelje të lirimit me kusht, zjarrvënie të rënduar (struktura të shumta), zjarrvënie të një strukture të banuar dhe zjarrvënie gjatë një gjendjeje të jashtëzakonshme 3:16 pasdite PDT Shtator, 15, 2021 Hopkins Fire, duke parë juglindje nga Ridgewood Grade në 3:39 pasdite PDT 12 shtator 2021. Të martën 14 shtator, Departamenti i Kalifornisë për Pyjet dhe Mbrojtjen nga Zjarri (CAL FIRE)…

zjarri: -njeri-arrestuar-për-fillimin-e-hopkins-zjarrit-në-kapelë,-Kaliforni

ZJARRI: Burri u arrestua për fillimin e zjarrit Hopkins në Capella, California

Do të akuzohet për shkelje të lirimit me kusht, zjarrvënie të rënduar (struktura të shumta), zjarrvënie të një strukture të banuar dhe zjarrvënie gjatë një gjendjeje të jashtëzakonshme 3:16 pasdite PDT Shtator, 15, 2021 Hopkins Fire, duke parë juglindje nga Ridgewood Grade në 3:39 pasdite PDT 12 shtator 2021. Të martën 14 shtator, Departamenti i Kalifornisë për Pyjet dhe Mbrojtjen nga Zjarri (CAL FIRE)…

zjarri: -zhvilloni-në-veri-kaliforni-së-dixie-fire

ZJARRI: Përditësim mbi Dixie Fire të Kalifornisë Veriore

Zjarri ka djegur 960,470 hektarë 2:22 pasdite PDT 14 shtator 2021 Dixie Fire map 14 shtator 2021Zjarri Dixie që filloi të martën, 13 korrik tani ka djegur 960,470 hektarë. Aktiviteti minimal i zjarrit po ndodh, por me një rritje të tymit të dukshëm ndërsa moti vazhdon të bëhet më i ngrohtë dhe më i thatë. Menaxhmenti i incidentit…

zjarri: -knp-kompleksi-i-zjarreve-rritet,-kryqëzimet-autostrada-198-në-sequoia-np

ZJARRI: Kompleksi i zjarreve KNP rritet, kalon autostradën 198 në Sequoia NP

Personeli i parkut është i shqetësuar për kërcënimet që zjarret paraqesin për pemët e pemëve gjigande sekuia 10:56 paradite PDT 14 shtator 2021 Kompleksi i zjarreve KNP 3-D, duke shikuar në verilindje. Linjat e kuqe janë perimetri i hartuar nga një avion me krahë fikse në orën 8:33 pasdite 13 shtator 2021. Pikat e kuqe përfaqësojnë nxehtësinë e zbuluar nga satelitët…

Seksioni G
#Games
Lojra
GAMES: Legend Of The Kestrel Lancers Expansion vjen në Mech Warrior 5: Mercenarët më 23 shtator
0
Postuar ne
#Games
Lojra
Lojërat: Përgatituni të gërmoni thellë me Marsin e mbijetuar: poshtë dhe përtej
0
Postuar ne
#Games
Lojra
GAME: Sezoni 16 është "Pika e madhe e vlimit tjetër" për qasjen e përmbajtjes së Destiny 2
0
Postuar ne
#Games
Lojra
GAMING: Destiny 2 Update 3.3.0.2 Patch Shënime: Makinat e Vallëzimit Radiant dhe Përkëdhelja e Wormgod janë kthyer
0
Postuar ne
#Games
Lojra
GAME: Qelizat e Vdekura Tani janë më të Lehta, Falë Përditësimit të saj të Ri
0
Postuar ne
I mëparshëm
Tjetër
GAMES: Legend Of The Kestrel Lancers Expansion vjen në Mech Warrior 5: Mercenarët më 23 shtator
Lojërat: Përgatituni të gërmoni thellë me Marsin e mbijetuar: poshtë dhe përtej
GAME: Sezoni 16 është "Pika e madhe e vlimit tjetër" për qasjen e përmbajtjes së Destiny 2
GAMING: Destiny 2 Update 3.3.0.2 Patch Shënime: Makinat e Vallëzimit Radiant dhe Përkëdhelja e Wormgod janë kthyer
GAME: Qelizat e Vdekura Tani janë më të Lehta, Falë Përditësimit të saj të Ri
SH HENDETI: Ndërsa vdekjet nga opioidët ngjiten, fillojnë gjyqet njerëzore për vaksinën

SH HENDETI: Ndërsa vdekjet nga opioidët ngjiten, fillojnë gjyqet njerëzore për vaksinën

15 shtator 2021-Vdekjet e lidhura me drogën në lidhje me opioidet në Shtetet e Bashkuara shpërthyen në një rekord të lartë të vlerësuar prej 69,031 njerëz në vitin 2020, duke kaluar 49,860 vdekjet e regjistruara në vitin 2019, sipas një raporti të ri nga CDC. Shumica e këtyre vdekjeve u shkaktuan nga opioidet sintetikë si fentanili. Presidenti Joe Biden është zotuar ...

SH HENDETI: Si 'Mishi' me bazë bimore mund t'ju ndihmojë dhe ruani mjedisin

SH HENDETI: Si 'Mishi' me bazë bimore mund t'ju ndihmojë dhe ruani mjedisin

15 shtator 2021-Shpërthimi në tregun e ushqimit me bazë bimore ka shumë mbrojtës që shpresojnë se bollëku i produkteve të reja do të jetë pjesë e një revolucioni ushqimor që synon të përmirësojë shëndetin tonë dhe të shpëtojë planetin tonë. Nëse nuk keni jetuar nën një shkëmb ose jeni karantinuar për shkak të pandemisë, mund të keni…

SH HENDETI: Të kesh një kushërir ose gjysh me kancer të zorrës së trashë rrit rrezikun tuaj

SH HENDETI: Të kesh një kushërir ose gjysh me kancer të zorrës së trashë rrit rrezikun tuaj

Nga Steven ReinbergHealthDay Reporter E MEDREK, 15 Shtator 2021 (HealthDay News) - Rreziku i kancerit të zorrës së trashë ndodh në familje, dhe nuk është vetëm një prind ose vëlla që ka patur sëmundjen që duhet t'ju shqetësojë. Nëse keni një të afërm të shkallës së dytë ose të tretë që kishte kancer të zorrës së trashë në një moshë të re, shanset tuaja për të pasur këtë sëmundje në mënyrë të konsiderueshme…

SH HENDETI: OBSH: Afrika do të marrë 30% të vaksinave COVID që i duhen deri në shkurt

SH HENDETI: OBSH: Afrika do të marrë 30% të vaksinave COVID që i duhen deri në shkurt

Nga Cara Murez Reporter HealthDay E Mërkurë, 15 Shtator 2021 (HealthDay News)-Në Afrikë, vetëm 4% e njerëzve janë vaksinuar plotësisht kundër COVID-19. Drejtuesit dikur kishin shpresuar që 60% e njerëzve që jetojnë në kontinent të vaksinohen këtë vit. Kjo duket e pamundur. Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) dhe partnerët e saj thanë se shpresojnë…

Pjesa I
Seksioni K
# Biznesi
Seksioni B Lajmet e Biznesit
BIZNESI: 'Përderisa je imi' nga Kendra Erika sjell një kthesë freskuese në EDM
Postuar ne
# Kuzhina
Ushqim
SIGURIA E USHQIMIT: Burimet dhe tregtimi i stoqeve të mbarështimit të shpendëve fajësohen për përhapjen globale të Salmonella Enteritidis
0
Postuar ne
# Kuzhina
Ushqim
SIGURIA E USHQIMIT: Mbretëria e Bashkuar vonon kontrollet e BE -së për kontrollin e importit të ushqimit
0
Postuar ne
# Kuzhina
Ushqim
SIGURIA E USHQIMIT: Dy raste të reja të Salmonelës i janë shtuar hetimit në vazhdim
0
Postuar ne
# Kuzhina
Ushqim
SIGURIA E USHQIMIT: Një tërheqje e majdanozit nga një kompani e Ohajos është nisur për shkak të rezultateve të testimit të E.coli
0
Postuar ne
I mëparshëm
Tjetër
BIZNESI: 'Përderisa je imi' nga Kendra Erika sjell një kthesë freskuese në EDM
SIGURIA E USHQIMIT: Burimet dhe tregtimi i stoqeve të mbarështimit të shpendëve fajësohen për përhapjen globale të Salmonella Enteritidis
SIGURIA E USHQIMIT: Mbretëria e Bashkuar vonon kontrollet e BE -së për kontrollin e importit të ushqimit
SIGURIA E USHQIMIT: Dy raste të reja të Salmonelës i janë shtuar hetimit në vazhdim
SIGURIA E USHQIMIT: Një tërheqje e majdanozit nga një kompani e Ohajos është nisur për shkak të rezultateve të testimit të E.coli
Seksioni N
Seksioni O
Seksioni R
Seksioni S
NFL SPORTE: Java 2 Zgjedhja e lojës NFL: Uashingtoni tejkalon Giants; Shqiponjat rrëzojnë 49ers - NFlig

NFL SPORTE: Java 2 Zgjedhja e lojës NFL: Uashingtoni tejkalon Giants; Shqiponjat rrëzojnë 49ers - NFlig

Publikuar: 16 shtator 2021 në orën 12: 21 PM Gregg Rosenthal shkoi 9-7 drejt dhe kundër përhapjes në zgjedhjet e tij të javës 1 NFL. Si do të kalojë ai në Javën 2? Zgjedhjet e tij janë më poshtë. Linjat më poshtë të siguruara nga Cezarët janë aktuale që nga Mesdita ET të enjten, 16 shtator, përveç nëse shënohet ndryshe më poshtë.…

BIZNESI: Milrem Robotics dhe MSI-Defense Systems Limited prezantojnë kapacitetet e Los C-UAV cineticos no tripulados

LONDRES– (BIZNESI WIRE) –MSI-Defense Systems Limited (MSI-DSL), nga sistemi i nënshtrimit në sistemet e vanguardia, nga Milrem Robotics, el desarrollador de sistemet autónomos y robóticos líder në Evropë, ju mund të paraqisni juntos las. los C-UAV cinéticos no tripulados de alta movilidad en DSEI 2021. Përdorni los vehículos terrestres no tripulados (UGV) THeMIS de Milrem…

BIZNESI: L3Harris emëron pesë shokë të skuadrës së NATO -s për zgjidhjen e sistemit të paralajmërimit dhe kontrollit në ajër

MELBOURNE, Fla .– (BUSINESS WIRE) –L3Harris Technologies (NYSE: LHX) ka njoftuar pesë anëtarët e ekipit të saj për të ofruar në programin e Aleancës Mbikëqyrja dhe Kontrolli i së Ardhmes (AFSC), i krijuar për të ndihmuar NATO -n të zëvendësojë Sistemin e saj të Paralajmërimit dhe Kontrollit Ajror deri në vitin 2035 Ekipi po zhvillon opsionet e "sistemit të sistemeve" për aftësitë e mbikëqyrjes dhe kontrollit në të gjitha fushat për programin AFSC të NATO-s. Këto opsione…

BIZNESI: C3 AI i jepet një kontratë nga Agjencia e Mbrojtjes së Raketave për Modelim dhe Simulim

REDWOOD CITY, Kaliforni .– (BIZNESI WIRE) - Agjencia e Mbrojtjes së Raketave (MDA) i dha një Marrëveshje të Transaksioneve të tjera të Prodhimit (OT) C3 AI (NYSE: AI) të Redwood City, California për të ndihmuar në iniciativat e zhvillimit të AI ndërmarrje në të gjithë agjencinë Me C3 AI më parë ishte zgjedhur në mënyrë konkurruese për dhënien e një Prototype OT për të demonstruar aftësinë e C3 AI Suite për të zhvilluar një…

Seksioni W
opinion: -gjyqtarët-blloqe-biden-nga-vazhdimi-'-njerëzor'-Trump-politikë-për-deportim-familje

OPINION: Gjykatësi bllokon Bidenin nga Vazhdimi i Politikës 'Çnjerëzore' të Trump për Dëbimin e Familjeve

Në një fitore të madhe për azilkërkuesit dhe avokatët e të drejtave të njeriut, një gjykatës federal urdhëroi të enjten administratën e Presidentit Joe Biden të përfundojë një politikë të epokës Trump për përdorimin e pandemisë Covid-19 për të justifikuar dëbimin e shpejtë të familjeve emigrante. ”Ky urdhër gjykate ripohon krenaria jonë për të qenë një vend strehimi, siç synonte Kongresi. ” - Cecillia Wang, ACLUT Administrata Trump…

opinion: -400+-ekonomistë-shtyp-kongres-në-përgjithmonë-zgjerimin-fëmijë-tatim-kredit

OPINION: 400+ Ekonomistë Kongresi i Shtypit për Zgjerimin e Përhershëm të Kredisë Tatimore të Fëmijëve

Një grup prej mbi 400 ekonomistësh të mërkurën i dërguan një letër udhëheqësve të Kongresit duke kërkuar që kredia e zgjeruar e taksës së fëmijëve të bëhej e përhershme, duke cituar "përfitime të jashtëzakonshme të jashtëzakonshme të menjëhershme dhe afatgjata për fëmijët dhe familjet e tyre". pandemia, zgjeroi kredinë për taksën e fëmijëve (CTC), e miratuar së pari gjatë dy dekadave…

opinion: -us-should-use-refugjatët-risistemimi-lojëra elektronike-tani

OPINION: SHBA duhet të përdorë lojëra elektronike për zhvendosjen e refugjatëve tani

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden trashëgoi një program të zhvendosjes së refugjatëve në mbështetje të jetës pasi administrata e ish -Presidentit Donald Trump e shkatërroi atë. Biden premtoi të ringjallë programin dhe ngriti kufirin e pranimit të refugjatëve në 62,500 për këtë vit fiskal, i cili përfundon më 30 shtator, nga kufiri i ulët prej 15,000 i vendosur nga…

opinion: -biden-admin.-paditur-per-leting-big-oil-ngacmim-'i cenuar'-arinj polar

OPINION: Administratori i Biden. I paditur për lejimin e naftës së madhe të ngacmuar 'të rrezikuar' Arinjtë Polarë

Një koalicion i grupeve të ruajtjes paditi administratën Biden të enjten për rregullin e fundit të Departamentit të Brendshëm të SHBA duke lejuar kompanitë e karburanteve fosile të ngacmonin arinjtë polarë dhe deti gjatë kërkimit dhe shpimit të naftës dhe gazit në Detin Beaufort Jugor. ”Zhvillimi i pakontrolluar i naftës dhe gazit në Arktikun e Alaskës pengon mbijetesën e jugut…

Seksioni Y
Seksioni Z
Seksioni Z Zest Arte Lajme Argëtuese
Argëtim: Jack Harlow, Ozuna, Tainy To Perform at The VMAs
0
Postuar ne
Seksioni Z Zest Arte Lajme Argëtuese
Argëtim: Kanye West Lands 23 Këngë nga 'Donda' në Billboard Hot 100, me dy në Top 10
0
Postuar ne
Seksioni Z Zest Arte Lajme Argëtuese
Argëtim: Si Zedd e shndërroi mërzinë pandemike në një bashkëpunim të madh me lojën e tij të preferuar video
0
Postuar ne
Seksioni Z Zest Arte Lajme Argëtuese
Argëtim: Rauw Alejandro dhe Daddy Yankee janë vendosur për Programim të Natës në Javën e Muzikës Latine 2021
0
Postuar ne
Seksioni Z Zest Arte Lajme Argëtuese
Argëtim: "Qëndro" e Kid LAROI dhe Justin Bieber vazhdon të mbretërojë në Listën Globale, "Gjalpi" i BTS rritet
0
Postuar ne
I mëparshëm
Tjetër
Argëtim: Jack Harlow, Ozuna, Tainy To Perform at The VMAs
Argëtim: Kanye West Lands 23 Këngë nga 'Donda' në Billboard Hot 100, me dy në Top 10
Argëtim: Si Zedd e shndërroi mërzinë pandemike në një bashkëpunim të madh me lojën e tij të preferuar video
Argëtim: Rauw Alejandro dhe Daddy Yankee janë vendosur për Programim të Natës në Javën e Muzikës Latine 2021
Argëtim: "Qëndro" e Kid LAROI dhe Justin Bieber vazhdon të mbretërojë në Listën Globale, "Gjalpi" i BTS rritet
danielwebsterwordsfromwebster10 1024x677 1

Botues

Ish botuesi i gazetave lokale u kthye në kauboj në internet

Krijuesi i zgjidhjes

Del me një zgjidhje për të zgjidhur problemet kryesore të industrisë teknike #GoPongo

autor

Dashuron sjelljen e çështjeve komplekse në jetë me fjalë të thjeshta të kuptueshme

dWeb.News Copyright 2021 nga Daniel Webster  FEEDET RSS të dWeb.News Vjedhni Lajmet tona - Merrni ushqime   POLITIKA E PRIVATËSISË

Përmbajtja gazetareske e dWeb.News botohet për qëllime edukative dhe grumbulluese për të ndihmuar lexuesit në gjetjen e artikujve të rëndësishëm të lajmeve për të fituar kuptim dhe mësim shtesë për botën tonë dhe kompleksitetet e saj dhe janë riprodhuar sipas doktrinës së përdorimit të drejtë të ligjit përkatës për të drejtën e autorit. Përmbajtja e dWeb.News nuk cenon asnjë vepër origjinale të së drejtës së autorit. Pjesa më e madhe e përmbajtjes është punë origjinale nga Daniel Webster, botues i dWeb.News, duke përdorur inteligjencën artificiale për të krijuar veprën origjinale gazetareske. Çdo vepër e së drejtës së autorit e përdorur në dWeb.News është një pjesë e vogël e veprës thelbësisht origjinale nga Daniel Webster, dhe ajo punë është në pronësi të pronarit origjinal të të drejtës së autorit. Everyshtë bërë çdo përpjekje për të identifikuar pronarin origjinal të të drejtës së autorit dhe burimin nga i cili bazohet në mënyrë gazetare përmbajtja origjinale e lajmeve nga Daniel Webster. E gjithë puna e të drejtave të autorit të përdorura në dWeb.News është shpërndarë në mënyrë të gjerë dhe të plotë përmes burimeve të ndryshme të ndryshme të palëve të treta dhe janë plotësisht dhe lirshëm të disponueshme për publikun përmes faqeve të palëve të treta, duke përfshirë ato të shpërndara mjaft në mediat sociale të palëve të treta dhe uebfaqe të ndryshme të palëve të treta. Daniel Webster boton të gjithë punën e tij në dWeb.News, përveç nëse shënohet ndryshe individualisht, nën Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0). Ju jeni të lirë të: Ndani - kopjoni dhe rishpërndani materialin në çdo medium ose format; Përshtat - ribë, transformo dhe ndërto mbi materialin; për çfarëdo qëllimi, qoftë edhe komercial. Licensuesi nuk mund t'i revokojë këto liri për sa kohë që ju i ndiqni kushtet e licencës. Nën kushtet e mëposhtme: Attribution - Ju duhet të jepni kredi të përshtatshme, të siguroni një lidhje me licencën dhe të tregoni nëse janë bërë ndryshimet. Ju mund ta bëni këtë në çdo mënyrë të arsyeshme, por jo në asnjë mënyrë që sugjeron që licensuesi ju miraton ose përdorimin tuaj. ShareAlike - Nëse rimishëroni, transformoni ose ndërtoni mbi materialin, duhet të shpërndani kontributet tuaja nën të njëjtën licencë si origjinali. Asnjë kufizim shtesë - Ju nuk mund të aplikoni terma ligjorë ose masa teknologjike që i kufizojnë ligjërisht të tjerët të bëjnë gjithçka që lejon licenca.

%d blogerët si kjo: